• Dzień Ziemi 2023

• Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz jego ochrony. W tym roku, nasza szkoła  postanowiła zaangażować uczniów w Dzień Ziemi poprzez przygotowanie serii działań ekologicznych: gazetki tematyczne na korytarzach szkolnych, prace plastyczne, podchody czy quiz multimedialny.

Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wykonali plakaty na temat ekologii. Plakaty te miały za zadanie zachęcić innych uczniów do dbania o środowisko naturalne. Następnie uczniowie podzielili się na grupy i rozpoczęli podchody na terenie szkoły. Na trasie podchodów czekało na nich wiele zadań związanych z ochroną środowiska, takich jak segregacja odpadów, odnawialnych źródłach energii czy globalnym ujęciu ochrony środowiska naturalnego.

Zadaniem uczniów było znalezienie wszystkich kart pracy, których rozwiązanie ukryte było w kopertach ukrytych w szkole. Po znalezieniu kart, grupy klasowe zabierały się do ich rozwiązania. Było to dla nich świetne ćwiczenie umiejętności pracy w grupie oraz współpracy.

Uczniowie klas starszych natomiast, w ramach podchodów, udali się na teren naszej miejscowości. Tam również czekało na nich wiele zadań związanych z ochroną środowiska. Było to dla nich świetne doświadczenie i okazja do zobaczenia, jak wiele można zrobić dla środowiska nawet w najmniejszych działaniach.

Zwieńczeniem całego wydarzenia był wspólny posiłek przy ognisku. Uczniowie zjedli pyszną wiosenną kiełbaskę za którą bardzo dziękujemy Radzie Rodziców. Oczywiście pieczenie kiełbasek nie mogłoby się odbyć bez pomocy naszego niezastąpionego Pana Janusza, któremu serdecznie dziękujemy za przygotowanie i koordynację działań przy ognisku. Na koniec spotkania podsumowaliśmy dotychczasowe działania. Częścią podsumowania działań były testy z wiedzy o środowisku, które uczniowie rozwiązywali za pomocą multimedialnej platformy Kahoot. Dzięki takiej formie nauki, uczniowie mogli poznać różnorodne informacje na temat naszej planety i zdobyć nowe doświadczenia. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z udziału w Dniu Ziemi i z pozytywnych emocji, które towarzyszyły całej zabawie.

Działania podejmowane w ramach Dnia Ziemi w naszej szkole miały na celu nie tylko zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego, ale również nauczenie dzieci, jak mogą one przyczynić się do jego ochrony. Zadania, które zostały przygotowane, miały na celu rozwijanie umiejętności pracy w grupie oraz kreatywności. Wydarzenie to z pewnością okazało się świetnym sposobem na zacieśnienie relacji między uczniami a także na propagowanie idei ochrony środowiska naturalnego. Nauczyciele biologii oraz geografii liczą na powtórkę i inne formy działań w terenie, aby kontynuować działania na rzecz ochrony środowiska.

Paulina Lipińska i Jarosław Cemka